הכלה והשתלבות- חוק חינוך מיוחד


מגיעים רחו"ק נותנת מענה אפקטיבי לשילוב תלמידי החינוך המיוחד בחינוך הרגיל. כאן תוכלו לקרוא על התיקון החדש של חוק חינוך מיוחד ועל הדרכים שלנו לעזור לבית הספר ליישם זאת

הכלה והשתלבות- חוק חינוך מיוחד
שנת תש"פ בפתח, בית הספר שלכם עומד בפני שינוי גדול, כל קהילת בית הספר- מורים, תלמידים והורים, יידרשו לכלים של הכלה ושילוב.
משרד החינוך החל השנה ברפורמה, אשר תורגש יותר ויותר בשנים הקרובות, בנושא של הכלה ושילוב תלמידי חינוך מיוחד בחינוך הרגיל.
להלן ציטוט מתוך מכתב של מירי כהן, משרד החינוך (ינואר 2019):

"משרד החינוך מבקש להרחיב את מנעד המענים להכלה והשתלבות תלמידים עם צרכים מיוחדים בבתי הספר, כחלק מהרפורמה שיישומה יחל בשנת תש"פ. החל משנת תשע"ט יקבלו בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים סל שקלי שיסייע בהכלת תלמידים ושילובם.
צוותי החינוך בבתי הספר בישראל מתמודדים עם תלמידים הזקוקים למענים לימודיים, רגשיים וחברתיים. מחקרים אמפיריים מראים  כי לפחות 10% מהתלמידים בכל כיתה מתמודדים עם אחת או יותר מהבעיות הבאות: בעיה רגשית, בעיה חברתית, בעיות התנהגות, הפרעות קשב ולקויות למידה.
מתן מענה מותאם לתלמידים מאותרים בחינוך הרגיל, יחזק ראייה הוליסטית של צרכי התלמידים, יקדם את רווחתם הנפשית, יסייע להם  בהתמודדות עם משימות הלמידה והתמודדות עם האתגרים הרגשיים והחברתיים ולמנוע הפניית תלמידים למסגרות החינוך המיוחד שלא לצורך. המענה יכול שיהיה מענה פרטני או קבוצתי."


מהו מתן מענה מותאם?
משרד החינוך מנסה לתת כלים למנהלים ומורים להתמודדות עם ההכלה. באתר המשרד נפתח אזור שלם שאמור לתת מענה למורים בנושא הכלה ושילוב.
המענה מחולק לנושאים כגון: דרכי הוראה בכיתות הטרוגניות, פעילויות בנושא הכלה, סביבות ותוכניות לניהול כיתה והתמודדות עם בעיות משמעת.

מה אנו מציעים כמענה מותאם?
אנו מאמינים כי כל תלמיד הינו תלמיד מיוחד. יש לו צרכים, חוזקות, חולשות, חלומות, דרכי התמודדות, נורמות, הרגלים וקבלת החלטות ייחודיות משלו.
אנו מאמינים כי באמצעות הכלים שתלמידים ירכשו בתוכנית, הדבר יאפשר לקהילת בית הספר לדבר ולעשות הכלה! כלומר, ליצור שפה בית ספרית אחידה- של צוות החינוך, התלמידים וההורים, להתמודדות אישית וחברתית. אנו יודעים שכלים ללמידה רגשית חברתית תומכים ביצירת אקלים מיטבי והישגים לימודיים, עובדות המגובות במחקרים רבים שנעשו בעולם. עם עובדות אי אפשר להתווכח. כדי לאפשר לבית הספר להתמודד עם התיקון של החוק- אנו מציעים את תוכנית מגיעים רחו"ק כמתן מענה מותאם לכל קהילת בית הספר.

צרו עמנו קשר לפרטים נוספים אודות התוכנית.